Badminton
Klimkovice

Mistrovství ČR hráčů do patnácti let – tři cenné kovy pro Lucii Metzovou!

O víkendu 10. a 11. listopadu se v Karlových Varech uskutečnilo první letošní mládežnické Mistrovství České republiky. Hráči kategorie U15 se utkali v perfektně připravené Hale míčových sportů KV Arény. Klimkovické hráčské zastoupení bylo sice pouze dvoučlenné, ale věřili jsme, že kvantitu nahradíme kvalitou. A to se téměř beze zbytku povedlo! Naše mladší playerka – Kateřina Osladilová – se na mistrovství kvalifikovala do dvouhry a debla. Ve dvouhře, při zpětném pohledu, můžeme žehrat na los, který Katce hned pro první kolo přidělil pozdější finalistku Kristýnu Kozempelovou. V deblu ale byla Katka se svojí spoluhráčkou Barborou Helešicovou velmi blízko k medaili! Po prvním volném kole udolaly v kole druhém houževnatý pár Pokorná–Soukupová a velkou bitvu pak svedly ve čtvrt finále s favorizovaným párem Ševčíková–Šilhavá, bohužel s nešťastnými koncovkami obou setů (19:21 a 18:21). Katka tedy zůstala bez medaile, ale je třeba připomenout, že je to ještě hráčka kategorie U13! Naše starší a v této kategorii ambicióznější hráčka Lucie Metzová nemohla při pohledu na rozlosování také rozhodně jásat. Po problematické sezóně, kdy při zdravotních obtížích střídala velmi dobré výkony se slabšími, klesla v žebříčkovém pořadí singlu a mixu pod 4. příčku, což s sebou nese riziko velmi těžkého losu již před branami semifinále. A tyto úvahy se také potvrdily – v mixu i singlu byla Lucie při losována do čtvrtfinále vždy k Markétě Kohoutové, která si zcela neochvějně drží post singlové jedničky ročníku 2004 poslední 4 roky! V mixu Lucie se svým parťákem Davidem Smutným nejprve s přehledem vyřadili nepříjemný pár Altera–Kobyláková, aby se vzápětí poměřili s párem Kopřiva–Kohoutová. A v prvním setu měli navrch favorité, povzbudivým zjištěním však bylo, že jen velice mírně. Náš pár se pak rozehrál k výbornému výkonu a nepustil soupeře na dostřel – výsledek 17:21, 21:10 a 21:11 zajistil Lucii jistotu medaile a povzbuzení do singlových bojů! V nich nejprve Lucka porazila šikovnou Natálii Soukupovou a těšila se na zápas dne proti Markétě Kohoutové. Holky se v 1. setu tahaly o každý bod až do koncovky, v níž Lucka odskočila ze stavu 17:18 až k vítězství 21:18. A herní pohodu si přenesla i do setu druhého, kde si v polovině vytvořila nepatrný náskok, který pomalu navyšovala – 21:15, jistota druhé medaile a radost všech ostatních hráček, že někdo porazil neporazitelnou Markétu – cesta ke zlatu byla otevřená pro všechny semifinalistky! Pikantnost souboje Lucka versus Markéta podtrhuje fakt, že obě holky vytvořily pro MČR společný deblový pár a bylo otázkou, jak se zklamaná Markéta porve o medaili alespoň v deblu. A rozjezd byl opravdu těžký. S párem Bílková–Johnová prohrály naše holky jednoznačně první set a na Markétě byla přes všechnu bojovnost vidět velká nervozita. Ale důsledná změna taktiky přinesla kýžený obrat a vítězství 13:21, 21:12 a 21:14.

Sobotní program pak holky zakončily už jistějším výkonem proti páru Hulcová–Kortusová (21:13, 21:18). Nedělní program zahájily tradičně mixy, Lucka s Davidem se utkali s párem Šulc–Šilhavá a proti dlouhodobě nejlepšímu páru pošilhávali po senzaci. První set ovládli soupeři, druhý náš pár a ve třetím se za stavu 5:11 zdálo být rozhodnuto. Po výměně stran se ale náskok páru Š+Š pomalu rozplýval. Za stavu 12:10 však Adam Šulc vytáhl ze svého repertoáru doslova „mistrovské“ prase – od tohoto momentu bylo zřejmé, že mistrovský titul si odveze pražský pár (17:21, 21:14, 12:21). Lucka se mohla soustředit na semifinále singlu proti Kristině Kozempelové a první set jí skutečně vyšel vítězně. Pak se ale Kristina uvolnila a začala hrát téměř bezchybný badminton, rozhodnout musel třetí set. V něm si ani jedna hráčka nedokázala vytvořit potřebný náskok. Až za stavu 20:20 se štěstí bohužel překulilo na stranu Kristiny… Semifinálová prohra 21:16, 13:21 a 20:22 mrzela, finále bylo blízko, blizoučko… Ale čekal ještě debl a touha po titulu byla u Lucky a Markéty veliká. Markéta dala zapomenout na sobotní matné výkony, Lucka nezůstávala pozadu – v semifinále to „odnesl“ ambiciózní pár Ševčíková–Šilhavá (21:14, 21:14) a ve finále čekal černý kůň deblové soutěže – nejsehranější a nejlépe trénovaný rychnovský pár Maixnerová–Muchová (trenér Pavel Maňásek). Ale z očekávané bitvy byl nakonec finálový „fičák“ – Lucka s Markétou zvítězily 21:7 a 21:15 a mohly oslavit vytoužený titul! Dlouhodobý cíl je tedy splněn, Lucka získala titul Mistr ČR U15 pro rok 2018 a k tomu další dvě bronzové medaile. Je třeba poděkovat všem lidem, kteří se starají o chod našeho klimkovického oddílu, trenérům i funkcionářům. Zvláštní poděkování pak patří Jirkovi Halfarovi ml. za dlouhodobou neúnavnou podporu, Jirkovi Vašátkovi za turnajové koučování po celou sezónu a také Filipovi Budzelovi za pomoc při vyladění formy před samotným mistrovstvím. Díky! Za T. J. Sokol Klimkovice Ing. Lubomír Metz