Badminton
Klimkovice

O nás

Dne 1.4.2017 – Přepisujeme historii – Klimkovice v Extralize !!!!

V prosluněné sobotní Plzni léta páně 2017 se přepsala historie badmintonového oddílu TJ Sokol Klimkovice.  Ano, právě Plzeň hostila na prvního apríla barážový turnaj o postup do extraligy družstev dospělých. Pro náš tým to byl již druhý pokus. Musíme uznat, že Plzeň nám chutnala. Pod vedením zkušeného trenéra Jirky Halfara st. klimkovický tým ve složení Filip Budzel, Jan Somerlík, Petr Tomala, Jan Benbenek, Jiří Halfar ml., Katarína Šariščanová, Zuzana Bláhová, Marika Davidová a Jakub Láznička zvládl baráž na jedničku a před 16 hodinou mohl slavit postup do extraligy. Při výčtu hráčů nesmíme zapomenout také na Dominiku Budzelovou a Michala Vašátka, kteří nemohli na turnaj odjet, neboť si plnili studijní povinnosti.

Pojďme si připomenout klimkovickou cestu do extraligy.

První pokus, který jsme ještě nezvládli jsme měli loni, kdy jako nováček 1. ligy dospělých – skupiny východ jsme se do baráže také podívali. Tehdy týmy TJ Astra ZM Praha „A“, TJ Sokol Dobruška „A“, BK TU v Liberci nad naše síly. Letos coby obhájci vítězství 1. ligy dospělých jsme to měli rozhodně těžší. Což dokládají výsledky 4.kola, které se konalo v Českém Těšíně. Tam zápasy mezi adepty na baráž skončily remízou tří mužstev (Pardubice, Č. Těšín, Klimkovice). Naštěstí odveta v domácím prostředí dopadla výborně. Hurá do baráže!! Pro úspěch v plzeňské baráži byl důležitý hned první zápas proti Radotínu (5:4), kde o naší výhře rozhodoval až přidaný devátý zápas. Postupovou jistotu jsme dokončili v zápase proti Astře Praha (5:3). Zápas již postupujících týmů (Klimkovic a Plzně) se neodehrál.

Všem hráčů a trenérům gratulujeme za super týmové výkony. A přání do budoucna: zahrát si extraligu v nové klimkovické hale.

TJ Sokol Klimkovice – historie oddílu badmintonu

   Oddíl badmintonu byl založen partou nadšenců ve složení Kamil KovářZdeněk Kvaš, Ivan RobenekJiří HalfarPetr a Pavel Woznicovi v roce 1980 při TJ Sokol Klimkovice. Prvním předsedou oddílu se stal Kamil Kovář a jednatelem Jiří Haif ar, který později pracoval jako sekretář a člen STK VBaS SM KV ČSTV. O rok později se začalo soutěžit v jednotlivcích a členská základna se rozšířila o Jiřinu KovářovouDarju Compelovou, Ivu Eršilovou a Antonína Bezruče. Nic nebránilo tomu, aby byl sestaven celek pro meziokresní přebor smíšených družstev. V témže roce jsme začali pracovat s mládeží. K největším úspěchům z té doby patří 5. místo družstva dospělých v krajském přeboru. Mezi jednotlivci se pravidelně umisťovala naše Darja Compelová (Halfarová) a Jiřina Kovářová na předních místech krajských turnajů a žebříčků. Mezi muži nejlepší výsledky ve dvouhře prokazoval Jiří Halfar. Ve čtyřhře s Antonínem Bezručem se dokázali vyšplhat až do čela krajského žebříčku. Během několika málo let začali obsazovat přední příčky v kraji mladí hráči jako Pavel WoznicaMojmír KrátkýMarek Rudolf PlonkoviNela KovářováJana Strakošová, a především sourozenci Věra a Jan Komárovi, kteří se dokázali prosadit i na republikové úrovni. Několikrát jsme zvítězili v KP žákovských smíšených družstev. Ve funkci předsedy nastoupil Ing. Ivan Robenek. Bohužel oddíl v té době svazoval nedostatek financí. Dotace v řádu stokorun na činnost a výjezdy těch nejlepších po republice nestačila. Tato neutěšená situace přivolala odchod některých hráčů do VOKD Porubá a VÚ Ostrava především pro nedostatek financí. V krátkém časovém sledu odešli manželé Halfarovi, sourozenci Komárovi a po roce je následovali i Krátký s Bezručem. Oddíl ztrácel na aktivitě, až činnost sklouzla jen do rekreační oblasti.

   V roce 1998 byla činnost obnovena hráči, kteří přestoupili z TJ VOKD Poruba pod TJ Klimkovice. Byli to Eva HanzlováJUDr. Alena PorostláVěra KomárováJaromír HalškaVladimír KyselýIng. Petr VečerkaJan MartinčákVladan PivodaMojmír KrátkýJan Komár a Jiří Halfar. Posledně jmenovaný se stal předsedou, kterým je dodnes.

   Od roku 2000 oddíl pracuje opět pod TJ Sokol. Začali jsme směřovat svoji aktivitu především do řad mládeže. Zde se snaží pět trenérů III. třídy a dva II. třídy koncepčně vychovávat nové talenty. Po dvou letech se dostavily první výsledky i na republikové úrovni. Kateřina Richterová vyhrála v roce 2003 přebor ČOS a na MČR U15 získala bronzovou medaili ve dvouhře. V téže sezóně se prosadila i Kateřina Tomalová na MČR U13 ziskem stříbra ze čtyřhry. Další sezóna byla ještě úspěšnější. Katka Tomalová na MČR U13 získala tři bronzové medaile. Na MČR U15 navíc získal Jan Hanzl dvě a Petr Tomala jednu bronzovou medaili. Sezóna 2005-06 pro nás znamenala další medaili pro Katku Tomalovou tentokrát z MČR U15. Zatím medailově nejúspěšnější je sezóna následující. Tomáš Komár získal dvě bronzové, Marta Jančatová stříbrnou a bronzovou, Anita Poremská bronzovou na MČR U13. Sbírku doplnila Katka Tomalová třemi stříbrnými z MČR U15 a dokonce bronzovou z MČR U19. Do soutěží smíšených družstev dospělých se již zapojili i naši dorostenci a po návratu z USA i Michal Kyselý. Znamenalo to historicky první vítězství v KP, ale bohužel na postup do NL naše výsledky v kvalifikaci nestačily. Kvalitní přípravu proměnily v medaile i v následující sezóně naše děvčata. Marta na MČR U13 získala stříbrnou a dvě bronzové, Katka z MČR U17 tři bronzové a z MČR U19 navíc jednu stejné hodnoty. Skvělou sezónu si ještě vylepšila vítězstvím ve dvouhře na skvěle obsazeném turnaji ve Friedrichshafenu. Oprávněnost svého zařazení do juniorské reprezentace Katka potvrdila i na letošním MČR U19 v Brně, kde se jí podařilo zvítězit ve dvouhře a tím získat pro oddíl historicky první titul Mistryně ČR. K tomuto vítězství ještě přidala další 2 bronzové medaile a další 3 medaile (2x stříbro, 1x bronz)z MČR U17. I v letošní sezóně je prioritou práce s mládeží, která mimo jiné přinesla vítězství družstva žáků v KP a postup na MČR. Dále pak jako v minulých letech řadu úspěchů na republikových přeborech ČOS v jednotlivcích a družstvech, na nichž se podíleli další mladí, kteří se sice neprosadili na MČR, ale přispěli k vynikajícímu zvuku našeho oddílu mezi mládežnickými družstvy v ČR. Jedná se především o Václava Večerku, Hanu Komárovou, Jakuba GamonaTerezu GelnarovouZuzanu RozsypalovouLukáše HulbojeMichaelu GerlichovouAnetu Neulingerovou a z těch nejmladších třeba Nikol Lochmanovou. V následujících letech se budeme snažit tuto práci udržet ve stejné kvalitě. Samozřejmě uvidíme, co budeme schopni ekonomicky zvládnout a doufáme, že se dočkáme i nové haly v Klimkovicích, která by badmintonistům za výkony v posledních letech hodně slušela.

   A to se psal rok 2012 …..